Negatywne stereotypy dotyczą różnych grup etnicznych, płci czy nawet zawodów. Ludzie w nie wierzą i według naukowców jest ku temu dobry powód – nasz mózg jest predysponowany do takiej właśnie wiary.
Naukowcy przeprowadzili interesujące badania. Przedstawili oni grupie 22 osób fragmenty informacji pozytywnych i negatywnych.
Okazało się, że nasz mózg inaczej reaguje na informacje pozytywne, a inaczej na negatywne. Wnioskiem z badania jest konkluzja, że negatywne stereotypy jest dużo ciężej odwrócić. Biorąc pod uwagę ewolucję wydaje się to dość logiczne – nasi przodkowie musieli być czujni na każdym kroku, bo od tego zależało ich przeżycie, a stereotypy pomagały im w zrozumieniu otaczającego ich świata i identyfikacji potencjalnych zagrożeń.
więcej: mitpressjournals.org
No tak wszystko się zgadza ale dziś żyjemy trochę w innych czasach i lepiej zwracać na pozytywy uwagę. NIE będę Ci opisywał mojego życia i doświadczeń ale dodam tylko ze wraz z zmianą myślenia zmieniło się też moje życie i to radykalnie. Można więc powiedzieć ze po niekąd jesteśmy tym czym myślimy :). Aczkolwiek proces myślenia jest bardzo trudny do wytłumaczenia i te tysiące myśli, które jest bełkotem nie powinno aż tak wpływać na nasze samo poczucie. 😉
No cóż, może i lepiej, a mózg wie swoje 🙂
„Jesteśmy tym czym myślimy” – true, true… 🙂