Naukowcy zatrzymali światło na minutę

Niemieccy naukowcy zatrzymali światło na minutę. W ciągu tej jednej minuty światło powinno pokonać dystans równy 18 milionom kilometrów, ale naukowcy sprawili, że stało w miejscu. Jak tego dokonali?

Naukowcy zatrzymali światło na minutę
Naukowcy zatrzymali światło na minutę

Do uwięzienia światła naukowcy wykorzystali lasery, którymi najpierw oświetlili w specjalny sposób nieprzezroczysty kryształ, wprowadzając tym samym jego atomy w superpozycję dwóch stanów. W wyniku tego kryształ stał się przezroczysty w bardzo wąskim zakresie fal.

Następnie, użyli drugiego lasera likwidując przezroczystość kryształu i zatrzymując w nim światło na całą minutę. Naukowcy wykorzystali specjalny algorytm, który kontrolował odpowiednią siłę pola magnetycznego i laserów, oraz decydując o momentach ich włączenia i wyłączenia, bowiem decydowały ułamkowe części sekundy.

Naukowcom udało się ustalić, że w promień światła można wdrukować złożone obrazy. Wyniki testów mają niebagatelne znaczenie przy tworzeniu nowej, super-bezpiecznej i szybkiej kwantowej komunikacji.

Kolejne eksperymenty pozwolą ustalić, czy użycie innych rodzajów kryształów i zmiana algorytmu sprawi, że światło zostanie uwięzione na jeszcze dłuższy czas.

Share