Naukowcy cofnęli efekty udaru mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi, która była w stanie częściowo przywrócić funkcje motoryczne osobom, które utraciły je w wyniku przebytego wcześniej udaru mózgu.

Naukowcy cofnęli efekty udaru mózgu
Naukowcy cofnęli efekty udaru mózgu

Do tej pory uważano, że obrażenia jakich mózg doznaje w wyniku udaru są trwałe i nieodwracalne. Piszę o tym, bo sam jestem jedną z takich osób.

W trakcie badań pacjenci, którzy wcześniej doznali urazu prowadzącego do zaburzenia funkcji motorycznych rąk i/lub nóg, dostali zastrzyk z komórek macierzystych, pobranych uprzednio ze szpiku kostnego, bezpośrednio do mózgu – wszystko odbywało się bez narkozy i było prawie bezinwazyjne. Początkowo pojawiły się efekty uboczne w postaci bólu głowy i nudności. Jednakże u zdecydowanej większości pacjentów dostrzeżono wyłącznie pozytywy – w niektórych przypadkach bardzo drastyczne. Jeden z pacjentów poruszających się na wózku zaczął znowu chodzić.

Na razie nie jest znany dokładny mechanizm, ale lekarze sądzą, że komórki macierzyste nie stają się nowymi neuronami lecz raczej rozpoczynają jakieś naturalne procesy regeneracji mózgu. A dokładniejsze poznanie tych mechanizmów może przynieść ratunek dla wielu milionów ofiar udarów z całego świata.

ahajournals.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *