NASA wyposaży astronautów w inteligentne okulary

Google Glass wprawdzie nie podbiło rynku, lecz sama technologia wykorzystana w tym urządzeniu przez wielu uznawana jest za bardzo przydatną i wykorzystuje się ją w różnych produktach. Jej funkcjonalność planuje wykorzystać także NASA, która projektuje dla astronautów własne okulary – informuje Onet.

NASA wyposaży astronautów w inteligentne okulary
NASA wyposaży astronautów w inteligentne okulary

Jak donosi Bloomberg, NASA wspólnie z firmą Osterhout Design Group z San Francisco, pracuje nad okularami rzeczywistości rozszerzonej, które będą wyświetlały informacje bezpośrednio na soczewkach. Agencja kosmiczna chce opracować system, który zapewniłby ogromne wsparcie dla astronautów, dostarczając im instrukcje dotyczących różnych zadań.

Obecnie astronauci muszą korzystać z drukowanych instrukcji, co jest bardzo czasochłonne, gdyż w razie jakiegoś problemu, przekopują się przez kolejne strony, by znaleźć metodę jego rozwiązania. W sytuacjach awaryjnych, muszą też łączyć się z kontrolą naziemną co jest dodatkowym problem, gdyż wraz ze wzrostem odległości, komunikacja trwa coraz dłużej. Na przykład z Marsa wiadomość dociera dopiero po 20 minutach, więc rozmowa w taki sposób nie ma sensu. Tymczasem mając wszelkie instrukcje bezpośrednio w okularach, astronauci mogliby znacznie sprawniej pracować.

Inżynierowie NASA pracują już nad zintegrowaniem z okularami własnego oprogramowania i jeszcze w tym roku zamierzają przetestować nową technologię w swym podwodnym laboratorium, które najlepiej symuluje kosmiczne środowisko. Jeśli podczas testów okulary wykażą swą przydatność, wówczas agencja zatwierdzi je do używania podczas programu lotów i wtedy będzie można z nich korzystać również w przestrzeni kosmicznej.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *