NASA planuje lądowanie na księżycu Jowisza

#NASA podchodziła ostrożnie do pomysłów związanych z badaniem Europy. Gdy szef komisji parlamentarnej przyznawał im #pieniądze na misję mającą zbadać ten #księżyc #Jowisz’a – NASA uparcie odmawiała ich przyjęcia. Jednak to się zmieniło i obecnie NASA planuje lądowanie na Europie.

NASA planuje lądowanie na księżycu Jowisza
NASA planuje lądowanie na księżycu Jowisza

W 2013 roku #Teleskop #Hubble’a zaobserwował nad południowym biegunem Europy widmo #tlen’u i wodoru. Tlen i #wodór wystrzeliły z #gejzer’a w postaci pary wodnej. NASA doszła do wniosku, że skoro na Europie występują gejzery, to żeby zbadać wodę z pokrytego grubym lodem oceanu, nie trzeba się do niego przebijać. Wystarczy poczekać w odpowiednim miejscu i przeanalizować tą, która sama wydostanie się na powierzchnię. Kto wie, może razem z pływającymi w niej żywymi organizmami?

Sonda Clipper miała odwiedzić naturalnego satelitę Jowisza – #Europa około roku 2026 i dokonać kilku przelotów nad jego powierzchnią. Ostatnio NASA zaczęła rozważać możliwość wystrzelenia w lodową skorupę pocisku i zbadania skutków uderzenia lub nawet zrzucenia na jego powierzchnię małego lądownika wyposażonego w podstawowe instrumenty badawcze.

Tak ma wyglądać lądowanie na Europie
Tak ma wyglądać lądowanie na Europie

Start rakiety z sondą Clipper nastąpi pod koniec 2023 roku. Dzięki potężnemu napędowi #sonda #Clipper osiągnie orbitę Europy po 4,5 roku. Zanim zajmie się fotografowaniem jego powierzchni, oddzieli się od niej lądownik, który osiądzie na powierzchni skutej lodem Europy. #Lądownik w mrozie sięgającym 220 stopni i silnym promieniowaniu Jowisza pozostanie zdolny do pracy przez 10 dni.

W trakcie swojej krótkiej misji lądownik ma pobrać i zbadać próbki z jej lodowej skorupy do głębokości około 10 cm. (pamiętajmy, że w tej temperaturze lód jest równie twardy jak granit, więc wwiercenie się na taką głębokość wcale nie będzie fraszką-igraszką). NASA chce potwierdzić skład próbek na dwa niezależne sposoby, by wykluczyć możliwe pomyłki.

Zespół naukowców NASA pracujących na misją Clipper
Zespół naukowców NASA pracujących na misją Clipper

Amerykanie rozważają umieszczenie w lądowniku małego łazika, który mógłby zbliżyć się do szczeliny w lodzie albo osobnej sondy, która odczepiwszy się od Clippera przeleci nad szczelinami i pozyska próbki wystrzelonej z nich wody. Do startu misji NASA zostało trochę czasu. Wystarczająco, by dopracować koncepcje sondy i lądownika oraz skonstruować niezawodne urządzenia naukowe.

Nam pozostaje – jak zwykle – oczekiwanie na efekty tej śmiałej misji NASA. Czy na Europie istnieje #życie? Mam nadzieję, że się o tym przekonam za kilka lat…

Tak wygląda prawdopodobnie widok nocnego nieba z powierzchni Europy
Tak wygląda prawdopodobnie widok nocnego nieba z powierzchni Europy

#misja #łazik arstechnica.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *