NASA ostrzega przed głośnymi gromami dźwiękowymi

NASA ostrzega przed głośnymi gromami dźwiękowymi tworzonymi przez obiekty poruszające się z prędkością naddźwiękową. Agencja prowadzi intensywne prace nad budową samolotu pasażerskiego przyszłości i następcy słynnego Concorde’a, który byłby niezwykle cichy i oferowałby superszybkie podróże.

Nowy samolot ma generować hałas nie większy niż 65 dBa. Sprawi to, że mieszkańcy osiedli leżących blisko lotnisk, na których będzie pojawiał się nowy naddźwiękowiec, nie będą narzekali na głośne przeloty tej maszyny.

Rezygnacja z Concorde’ów była skutkiem nie tylko katastrofy z 25 lipca 2000, ale również zbyt dużych kosztów utrzymania maszyn, oraz potwornego hałasu przez nie generowanego w trakcie startu, lądowania i lotu.

NASA zamierza więc przeprowadzić serię testów. Pozwolą one naukowcom lepiej zrozumieć istotę gromu dźwiękowego. Eksperymenty odbędą się w sierpniu i na początku września w różnych warunkach atmosferycznych. W ich trakcie myśliwiec F-18 przeleci kilkadziesiąt razy nad słynnym Przylądkiem Canaveral na Florydzie, skąd startują rakiety z misjami kosmicznymi.

W eksperymentach będą uczestniczyły specjalne szybowce wyposażone w systemy czujników. Agencja ostrzega mieszkańców i pracowników przedsiębiorstw funkcjonujących w okolicy przed gromami dźwiękowymi, które będą dochodziły co jakiś czas z atmosfery.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *