NASA niebawem wyląduje na Europie

#NASA wyśle na #księżyc #Jowisz’a – Europę bezzałogową misję, której celem będzie wylądowanie i zbadanie jej powierzchni. To efekt #budżet’owej decyzji #kongres’u #USA, który przyznał na ten cel niemałe #pieniądze – większe nawet niż te, o które prosiła agencja.

NASA niebawem wyląduje na Europie
NASA niebawem wyląduje na Europie

#Misja ma rozpocząć się za siedem lat.

Misja powinna składać się z orbitera i lądownika, na pokładzie którego mają znaleźć się wybrane podczas konkursu instrumenty badawcze, a przewidziane fundusze muszą być przeznaczone na sfinalizowanie misji zgodnie z jej założeniami.

Wynika z tego, że rozpoczęcie misji bez lądownika i próby lądowania na Europie będzie niezgodne z prawem. NASA musi więc wylądować na powierzchni księżyca – #Europa.

Dotychczas nikt się nie wstawiał za Europą. Szefostwo NASA było gotowe odwołać misję. Ale ja zawsze wierzyłem, że istnieje #życie poza Ziemią i chciałem pomóc w jego odkryciu„, stwierdził #Culberson – przewodniczący Podkomitetu Zaopatrzenia Izby Reprezentantów sprawujący nadzór nad NASA, który wierzy, że lądownik może odkryć życie w pobliżu kominów hydrotermalnych na Europie.

O dziwo NASA niechętnie patrzy na misję na Europę – #Naukowcy, którzy zajmują się planowaniem misji, twierdzą że powinniśmy najpierw zrobić na Europie rozpoznanie, by stwierdzić, czy w ogóle jest tam miejsce, w które chcielibyśmy wysłać lądownik. To najpoważniejszy punkt sporny między nami, a kongresmenem Culbersonem. On chce wielomiliardowej misji, która już za pierwszym razem będzie zawierała lądownik i wszystko co możliwe. Naszym zdaniem, jest to nierozsądne z naukowego punktu widzenia.”

Cóż – teraz kierownictwo NASA nie ma wyjścia i musi przygotować misję na Europę.

arstechnica.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *