NASA inwestuje w futurystyczne technologie

Naukowcy z NASA intensywnie pracują nad futurystycznymi technologiami. NASA wybrała osiem technologii kosmicznych, które będzie można stworzyć i wykorzystać w przyszłości. Każda z nich otrzyma dwuletnie dofinansowanie w wysokości 500 tysięcy dolarów.

NASA inwestuje w futurystyczne technologie
NASA inwestuje w futurystyczne technologie

„Tensegrity Approaches to In-Space Construction of a 1g Growable Habitat” jest pomysłem stworzenia obracającego się modułu mieszkalnego wytwarzającego własną grawitację i zapewniającego ochronę przed promieniowaniem kosmicznym. Taką stację można byłoby rozbudowywać w miarę potrzeb w przestrzeni kosmicznej.

„Advancing Torpor Inducing Transfer Habitats for Human Stasis to Mars” to projekt Johna Bradfora ze Spaceworks Engineering, który zakłada stworzenie zaawansowanego systemu mieszkalnego oraz transportującego ludzi na Marsa. System będzie wprowadzał załogę w torpor, czyli stan obniżonej temperatury i aktywności.

„Directed Energy Interstellar Study” jest innowacyjną koncepcją napędu relatywistycznego. Jej autorzy zdają sobie sprawę z faktu, że jej realizacja będzie problematyczna, ale twierdzą jednocześnie, że jest ona możliwa do urzeczywistnienia. Dzięki niej pojazd będzie mógł osiągnąć prędkości konieczne do odbywania podróży międzygwiezdnych.

„System Analysis for Plasmonic Force Propulsion” to projekt budowy nowego napędu kosmicznego. Byłby to napęd plazmoniczny, którego przeznaczeniem będą małe pojazd poruszające się swobodnie w przestrzeni kosmicznej.

„Flight Demonstration of Novel Atmospheric Satellite Concept” zakłada wykorzystanie dwóch ultralekkich samolotów połączonych cienkim kablem. Samoloty, wykorzystując energię słoneczną oraz wiatrów wiejących wysoko w atmosferze, mogłyby bardzo długo utrzymywać się w powietrzu. Takie rozwiązanie byłoby tanią alternatywą dla satelitów.

„Magnetoshell Aerocapture for Manned Missions and Planetary Deep Space Orbiters” wykorzysta dipolowe pole magnetyczne zawierające namagnetyzowaną plazmę. W wyniku interakcji z atmosferą planet, takie pole wyhamowywałoby lądujący pojazd, czyniąc ten manewr dużo bezpieczniejszym.

„Cryogenic Selective Surface” to specjalna powłoka o grubości 10 milimetrów, która odbija ponad 99,9 procent promieniowania słonecznego.

„Further Development of Aperture: A Precise Extremely Large Reflective Telecope Using Re-configurable Elements” to projekt stworzony z myślą o wielkich teleskopach kosmicznych. Aktualnie lustra teleskopów kosmicznych muszą być niezwykle precyzyjnie montowane na Ziemi, później składane, a następnie rozkładane już w przestrzeni kosmicznej, co jest trudną i ryzykowną operacją. Dzięki temu projektowi, będą powstawały lustra podobne do membrany, czyli będą zajmowały o wiele miej miejsca i ich transport na orbitę będzie znacznie łatwiejszy. Membrany te już w przestrzeni kosmicznej odzyskiwałyby swój perfekcyjny kształt.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *