NASA dotknie Słońca

NASA chce dotknąć Słońca. Wystrzelona przez NASA sonda Solar Probe Plus ma zanurkować wgłąb atmosfery naszej gwiazdy. Lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących Słońce może pozwolić na lepsze przewidywanie gwałtownych zjawisk, którymi jesteśmy co jakiś czas poddawani.

Do tej pory najbliżej Słońca zbliżyła się sonda Helios 2, która doleciała na 43 miliony kilometrów od gwiazdy. Miało to jednak miejsce w roku 1976, a od tego czasu technologia poszła bardzo daleko naprzód, wobec czego astronomowie zainteresowani Słońcem bardzo naciskali na przeprowadzenie kolejnej takiej misji. Misja ta ma sporo sensu, bo nie chodzi tu tylko o pogłębienie teoretycznej wiedzy – lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących Słońce może pozwolić na lepsze przewidywanie gwałtownych zjawisk, którymi jesteśmy co jakiś czas poddawani, i które w drastycznych przypadkach mogą mieć dla naszej cywilizacji katastrofalne skutki.

A nowa słoneczna sonda w drodze do celu, jakim jest zbliżenie się fotosfery – gdzie panuje niebagatelna temperatura do 1400 stopni Celsjusza, ma przed zanurkowaniem w Słońcu orbitować wokół Wenus, dzięki czemu dostaniemy być może nieco nowych informacji na temat tej tajemniczej planety.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *