NASA chce zamienić asteroidy w statki kosmiczne

NASA finansuje czasami realizację szalonych projektów. Taki szalonym pomysłem jest zamiana asteroid w statki kosmiczne. Projekt RAMA zbada możliwość wykorzystania asteroid jako ogromne, autonomiczne, kosmiczne sondy.

NASA chce zamienić asteroidy w statki kosmiczne

Chociaż NASA nie posiada tak ogromnych funduszy jak kiedyś, wciąż może pozwolić sobie na przekazanie części z nich na prace nad interesującymi, a zarazem niecodziennymi projektami. Część z nich zapewne poniesie porażkę, ale być może jest wśród nich taki, który okaże się prawdziwą, technologiczną rewolucją.

Ateroidowe statki kosmiczne mogą okazać się niezwykle przydatne, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać dostęp do złota, platyny i innych cennych zasobów, które skrywają się w ich wnętrzu. Wysyłanie pojedynczych statków na asteroidy nie byłoby zbyt ekonomiczne, ale projekt RAMA nieco odmieniłby tę sytuację.

Na czym właściwie ten projekt miałby polegać?

Specjalnie skonstruowany statek kosmiczny zostałby wysłany na asteroidę, z której pozyskałby jej zasoby, a następnie wykorzystał je do wydrukowania w 3D prostego systemu napędowego oraz nawigacyjnego. Dzięki nim taki obiekt można by posłać w kierunku obszaru, w którym wydobyto by pozostałe znajdujące się w jego wnętrzu surowce. Wtedy drukująca sonda przemieściłaby się na kolejną asteroidę i powtórzyła cały proces.

Brzmi niedorzecznie? Nie do końca.

Asteroidy, czy statki kosmiczne

Więcej na temat projektu na stronie space.com (po angielsku).

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *