Nanocząstki poszukiwanym lekiem na raka?

Badaczom z UCLA i City of Hope udało się zablokować mechanizm Twist za pomocą nanocząsteczek dostarczających siRNA (dwuniciowych cząsteczek kwasu rybonukleinowego, które blokują powstawanie białek) do komórek nowotworowych. W modelach mysich dostarczanie nanocząstek załadowanych siRNA raz na tydzień przez sześć tygodni do komórek nowotworowych przyczyniło się do zmniejszenia rozmiarów guzów.

Poza tym doszło do zahamowania nie tylko czynnika Twist, ale i innych genów będących pod kontrolą EMT. Innym ważnym odkryciem było to, że komórki nowotworowe po wyłączeniu czynnika Twist stawały się mniej oporne na inne leki. Efekty prac zaskoczyły samych twórców projektu.

Poprzednie badania dowodziły efektywności siRNA w komórkach nowotworowych wyhodowanych w laboratorium. Technika nie działała jednak na żywych organizmach, ponieważ RNA było rozkładane przez enzymy we krwi zanim mogło dotrzeć do guza. Umieszczenie go na nanocząstkach pozwoliło na ominięcie tej bariery. Dodatkowo powlekane są polietylenoiminą, która ochrania i wiąże siRNA, gdy jest wstrzykiwane do krwi. W rezultacie gromadzą się w komórkach guza, a kwas rybonukleinowy może zacząć blokować ekspresję czynnika Twist.

Obecnie naukowcy pracują nad nanocząstką nowej generacji, która pozwoli na jednoczesne dostarczanie siRNA i innych leków. Dzięki temu terapia stanie się jeszcze skuteczniejsza.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *