Największy radioteleskop świata

W chińskiej prowincji Guizhou dobiega powoli końca budowa największego na świecie radioteleskopu. Teleskop FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) o średnicy czaszy 500 metrów składać się będzie z 4400 pojedynczych aluminiowych, trójkątnych paneli.

Największy radioteleskop świata
Największy radioteleskop świata

Podobnie jak – wciąż największy tego typu – radioteleskop w Arecibo, będzie wykorzystywał naturalne zagłębienie w terenie, aby zapewnić wsparcie dla czaszy teleskopu. Radioteleskop w Arecibo ma czaszę o średnicy 305 metrów.

Gigantyczne przedsięwzięcie astronomiczne pozwoli zajrzeć jeszcze dokładniej w głąb Wszechświata i być może – odpowiedzieć na pytania dotyczące jego burzliwej przeszłości. Naukowcy mają nadzieję, że przyspieszy także poszukiwanie obcych cywilizacji.

Projekt warty ponad 100 milionów dolarów jest realizowany w górach, z dala od wszelkich miast, które mogłyby zakłócić jego pomiary. Z uwagi na swoje możliwości, zostanie również wykorzystany przez Stephena Hawkinga i Jurija Milnera w pracach nad programem poszukiwania życia pozaziemskiego Breakthrough Listen.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *