Największy radioteleskop świata z Chin

Chińczycy kończą tworzenie jednego z największych w historii ludzkości przedsięwzięcia w dziedzinie astronomii. Teleskop FAST nam zajrzeć w głąb Wszechświata i odpowiedzieć na pytania dotyczące jego burzliwej przeszłości, oraz usprawni poszukiwanie obcych cywilizacji.

Największy radioteleskop świata z Chin

W chińskiej prowincji Guizhou na ukończeniu jest budowa największego na świecie radioteleskopu o nazwie Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST). Dzięki niemu świat nauki będzie mógł prowadzić obserwacje nieba z niesłychaną dokładnością i zasięgiem nawet 3 razy większym niż dotychczas było to możliwe. Chiński radioteleskop składa się z 4450 trójkątnych elementów, każdy o boku 11 metrów. Abyś mógł sobie wyobrazić, jaki to będzie olbrzym, uświadom sobie, że jego czasza będzie miała 500 metrów średnicy.

Dzięki tym parametrom FAST będzie największym na świecie radioteleskopem o pojedynczej czaszy. Dla porównania, drugi co do wielkości radioteleskop w Arecibo ma czaszę o średnicy 305 metrów.

Obiekt ma zostać oddany do użytku we wrześniu 2016 roku, a jego koszt to ponad 100 milionów dolarów. Powstaje on w górach, w prowincji Guizhou, z dala od miast, które mogłyby zakłócić jego pomiary. FAST, z uwagi na swoje możliwości, zostanie również wykorzystany przez Stephena Hawkinga i Jurija Milnera w pracach nad programem poszukiwania życia pozaziemskiego Breakthrough Listen.

Zobacz jak pięknie już prezentuje się ten olbrzym z lotu ptaka oraz jak wygląda jego obsługa, którą zajmują się naukowcy z Chińskiej Agencji Kosmicznej.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *