Największy radioteleskop świata

W chińskiej prowincji #Guizhou trwa realizacja jednego z największych w historii ludzkości przedsięwzięcia w dziedzinie astronomii, które pozwoli nam zajrzeć w głąb #Wszechświat’a i odpowiedzieć na pytania dotyczące jego burzliwej przeszłości, a nawet przyspieszy poszukiwania obcych cywilizacji.

Największy radioteleskop świata (FAST)
Największy radioteleskop świata (FAST)

Jakiś czas temu rozpoczęła się tam budowa największego na świecie #radioteleskop’u o nazwie #FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope). Dzięki niemu świat nauki będzie mógł prowadzić obserwacje nieba z niesłychaną dokładnością i zasięgiem nawet 3 razy większym niż dotychczas było to możliwe.

Chiński radioteleskop będzie składał się z aż 4450 trójkątnych elementów, każdy o boku długości 11 metrów. Abyś mógł sobie wyobrazić, jaki to będzie olbrzym, uświadom sobie, że jego czasza będzie miała 500 metrów średnicy.

Dzięki tym parametrom FAST będzie największym na świecie radioteleskopem o pojedynczej czaszy. Dla porównania, drugi co do wielkości radioteleskop w #Arecibo ma czaszę o średnicy „zaledwie” 305 metrów.

Obiekt ma zostać oddany do użytku we wrześniu 2016 roku, a wart będzie ponad 100 milionów dolarów. Co ciekawe, powstaje on w górach, w prowincji Guizhou, z dala od wszelakich miast, które mogłyby zakłócić jego pomiary.

FAST, z uwagi na swoje możliwości, zostanie również wykorzystany przez Stephena #Hawking’a i Jurija Milnera w pracach nad programem poszukiwania życia pozaziemskiego #BreakthroughListen.

Zobacz, jak pięknie już prezentuje się ten olbrzym z lotu ptaka, a dokładnie uwieczniony przez kamerkę zainstalowaną na pokładzie #dron’a.

#obcy #kosmos #chiny geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *