Muzułmańskie bydło zniszczyło świątynię w Palmyrze

Bydło z Państwa Islamskiego zniszczyło starożytną świątynię w syryjskim mieście Palmyra. Chodzi o świątynię Bela, liczącą około 2000 lat. Dokładna skala uszkodzeń kamiennej konstrukcji nie jest jeszcze znana.

Muzułmańskie bydło zniszczyło świątynię w Palmyrze
Muzułmańskie bydło zniszczyło świątynię w Palmyrze

Analiza zdjęć satelitarnych przeprowadzona przez agencję UNOSAT potwierdza dokonanie zniszczenia starożytnych świątyń przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Tydzień temu sunniccy terroryści wysadzili w powietrze inną antyczną świątynię w Palmyrze – Balszamina. Państwo Islamskie Palmyrę opanowało w maju. Zniszczyło już dużą część starożytnego miasta.

Grupa sukcesywnie niszczy ślady obecności innych niż islamska kultur na zajmowanych przez siebie terenach. Wyprzedaje też zagrabiane antyki, by finansować walkę.

Sanktuarium, miejsce kultu Bela, boga nieba, zostało wzniesione w 32 r.n.e., za rządów cesarza Tyberiusza. Zachowało się do czasów współczesnych w dość dobrym stanie.

Po opanowaniu Palmyry IS zniszczyło starożytną świątynię Szamin-Baala, liczącą prawie 2 tys. lat. Dżihadyści zamordowali jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w Palmyrze, 81-letniego Chaleda al-Asaada. Jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta.

Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e. Leżące na Pustyni Syryjskiej zabytki Palmyry są wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Share