Muzułmanie w Iraku niszczą bezcenne posągi

Nawet 10 tys. książek i dziesiątki starożytnych rzeźb prawdopodobnie zostało zniszczonych przez bojowników Państwa Islamskiego. Na filmach na YouTube widać, jak rozłupywane są bezcenne posągi i rzeźby.

Muzułmanie w Iraku niszczą bezcenne posągi
Muzułmanie w Iraku niszczą bezcenne posągi

Zobacz video„Islamiści w muzeum w Mosulu niszczą starożytne posągi, twierdząc, że są dziełem niewiernych”, napisał na Twitterze Nasser Atta, producent bliskowschodniego oddziału telewizji ABC. Na nagraniu umieszczonym na video widać prawdopodobnie członków Państwa Islamskiego, którzy przewracają rzeźby, rozłupują je młotami i skuwają ze ścian.

Na filmie widać mężczyznę niszczącego młotem posągi, spośród których kilka pochodzi z 7 w. p.n.e., z czasów asyryjskich. Niezidentyfikowany mężczyzna mówi, że zabytki zostały zniszczone, ponieważ promowały bałwochwalstwo.

„Prorok Mahomet nakazał nam pozbyć się posągów i relikwii. I jego towarzysze czynili to samo, gdy podbijali kraje po nim” – mówi mężczyzna na nagraniu. „Muzułmanie, te relikwie, które widzicie za mną, to bożki, które nie są Bogiem, i które były czczone w minionych wiekach (…) Asyryjczycy, Akadyjczycy i inni czcili bogów deszczu, rolnictwa i wojny i oddawali im wszelkiego rodzaju hołdy” – dodaje.

Jak pisze Reuters, na filmie pokazano duże pomieszczenie usiane rozczłonkowanymi posągami. Bojownicy zrzucali posągi z cokołów i rozbijali je na podłodze; jeden z nich niszczył dużą rzeźbę skrzydlatego byka przy użyciu wiertarki. W tle nagrania słychać islamskie piosenki.

Jak oceniła Lamia al-Gailani, iracka archeolożka współpracująca z londyńskim Instytutem Archeologii, islamscy bojownicy spowodowali niewyobrażalne szkody. – To nie tylko dziedzictwo Iraku: to dziedzictwo całego świata, to dziedzictwo całej ludzkości – powiedziała Reuterowi.

Artefakty te są „bezcenne i unikatowe (…) To niewiarygodne. Nie chcę być już Irakijką” – oświadczyła, porównując najnowsze zniszczenia z wysadzeniem przez afgańskich talibów w 2001 r. olbrzymich posągów Buddy.

Archeolożka dodała, że wydaje się, iż prócz skrzydlatych byków z Niniwy i Nimrudu islamiści zniszczyli również posągi ze starożytnej Hatry (Al-Hadr) i Partii, liczące ok. 2 tysięcy lat.

Muzeum w Mosulu jest drugim najważniejszym w Iraku. Znajdowały się tam unikatowe eksponaty kultur babilońskiej i asyryjskiej. Wiele z nich liczyło kilka tysięcy lat.

Islamiści spalili 10 000 książek i setki manuskryptów

Za pomocą materiałów wybuchowych bojownicy Państwa Islamskiego zniszczyli bibliotekę w Mosulu. Spłonęły tysiące książek i ok. 700 rzadkich manuskryptów – podawał portal Daily Mail.

Wśród zniszczonych dokumentów były m.in. mapy i pisma z Imperium Osmańskiego. Islamiści zagrozili, że każdy, kto posiada niedozwolone książki, zostanie zabity.

Jak twierdzą przedstawiciele organizacji, Państwo Islamskie walczy z wszystkim, co nie wiąże się z kulturą islamu.

Złożone z sunnickich fundamentalistów Państwo Islamskie uważa szyitów za heretyków, którzy za odstępstwo od wiary zasługują na śmierć. IS dokonało już masowych zabójstw setek schwytanych żołnierzy syryjskich i irackich, a nawet członków konkurencyjnych ugrupowań sunnickich.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *