Musk ujawnił plan kolonizacji Marsa

Elon Musk podczas swojego wystąpienia na International Astronautical Congress ujawnił swój plan kolonizacji Marsa wraz z zapowiedzią pojazdu, który ma nas tam zabrać.

musk-ujawnil-plan-kolonizacji-marsa

Na Marsa zabierze nas Interplanetary Transport System. Elon Musk podał dość konkretną datę pierwszego lotu na Czerwoną planetę – rok 2022.

Podstawą planu Muska jest główna myśl, którą wizjoner omawiał już wcześniej i jest tym, co pcha go do przodu. Chodzi o przyszłość ludzkości – możemy wyruszyć w kosmos i stać się gatunkiem międzyplanetarnym, albo czekać na Ziemi na wyginięcie, bo wcześniej, czy później jakiś duży obiekt na 99,99999% uderzy w Ziemię. Mars jest tu najbardziej logicznym wyborem, a w zasadzie przy obecnej technologii wyborem jedynym, a Musk nie ma zamiaru czekać, stąd jego ambitny plan.

Plan ten zakłada zbudowanie statku nazwanego Interplanetary Transport System, który zasilany ma być potężnymi silnikami Raptor. Jeden taki statek ma zabrać na Marsa 100 ton towarów i/lub pasażerów, a pomimo ogromnej mocy jednego Raptora (3 meganiutony), konieczne będzie wykorzystanie aż 40 takich silników. Na orbicie statek ma zatankować i wyruszyć w dalszą podróż, rozwijając uprzednio dwa słoneczne panele.

Musk chce obniżyć koszt lotu na Marsa dla jednego pasażera do 200 tysięcy dolarów, a później jeszcze niżej, dlatego w przyszłości chce budować większe statki, które mają mieć modularną budowę, a poszczególne ich elementy mają nadawać się do ponownego użycia.

A oczywiście nikt na Marsie nie ma zostać uwięziony, dlatego też Musk ma plan tworzenia na miejscu metanowego paliwa dla rakiety, tak aby można ją było wysłać w drugą stronę – w kierunku Ziemi.

Kapsuły Dragon mają trafić na Marsa już w roku 2018, wtedy też mają ruszyć testy ITS. Wystartować w kierunku Czerwonej planety ma on z kolei w roku 2022.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *