Musk twierdzi, że żyjemy wewnątrz symulacji

Twórca SpaceX i Tesla Motors – Elon Musk – stwierdził, że osobiście przychyla się ku poglądowi, że żyjemy w symulacji. Swą wiedzę opiera przy tym na… rozwoju grafiki komputerowej w grach.

Musk twierdzi, że żyjemy wewnątrz symulacji

Według Muska za jego tezą przemawia fakt, że 40 lat temu mieliśmy ponga, prymitywną grę komputerową, w której parę pikseli odbijało się od siebie nawzajem, a dziś komputery potrafią prowadzić niezwykle realistyczne symulacje wyglądające jak prawdziwe życie, a nawet wchodzimy w erę rozszerzonej, wirtualnej rzeczywistości. Według Muska – gry będą niebawem wyglądały jak rzeczywistość. Jak mogą one wyglądać za 10 tysięcy lat, co w kosmicznej skali jest jak mrugnięcie oka? Przyjmując taki tok rozumowania – trudno mu odmówić racji.

Jeśli symulacje Wszechświata będą możliwe – to jest pewne, że ludzie w przyszłości stworzą ich bardzo wiele. Za 10 tysięcy lat będzie więc istniało więcej symulowanych światów niż realnych, z czego można dalej wywnioskować, że jest większa szansa na to, iż znajdujemy się w jednej z takich symulacji niż na to, że jesteśmy w realnym świecie.

Zakładając, że przyszłe symulacje będą opierały się na technologii podobnej do dzisiejszej (co moim zdaniem jest błędem myślowym) – będą odbywały się w matematycznej siatce składającej się z punktów i linii. Będą one obłożone więc podobnymi ograniczeniami co dzisiejsze symulacje. Jeśli tak będzie, to powinny pojawiać się w nich różne anomalie, które powinno nam się udać dostrzec.

Pewność Muska co do głoszonej przez niego teorii zaskakiwałaby, gdyby Musk nie był amerykaninem. Krytycy teorii Muska wskazują na możliwość, że nawet jeśli uda się stworzyć w przyszłości doskonałe symulacje wszechświata to nie da się łatwo symulować świadomości. Skąd krytycy, tym razem, czerpią swoją wiedzę? Tego nie wie nikt.

Póki co dyskusja jest jałowa i przypomina spór scenarzystów filmu sci-fi o zasady teleportacji albo napęd WARP. To czysta fantastyka mająca z nauką tyle wspólnego co koza ze statkiem kosmicznym.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *