Możliwe, że na Proximie b znajdują się gigantyczne oceany

Proxima b spędza sen z powiek astronomów z całego świata. Planeta ta jest podobna do Ziemi i znajduje się w tzw. ekosferze, czyli na jej powierzchni może występować woda w stanie płynnym. Niektórzy naukowcy twierdzą, że jest jej tam znacznie więcej niż na Ziemi.

mozliwe-ze-na-proximie-b-znajduja-sie-giganyczne-oceany

Najnowsze badania naukowców z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) ponoć dowodzą, że istnienie na Proximie b oceanów jest bardzo prawdopodobne. Jeszcze nie udało nam się określić, jak duża jest to planeta, a już Francuzi policzyli wszystko na podstawie symulacji komputerowych.

Wynika z nich, że średnica planety wynosi od 94 do 140 procent średnicy Ziemi. Przyjmując minimalną średnicę rzędu 6.000 km, francuscy naukowcy z CNRS wywnioskowali, że planeta musi być bardzo gęsta, z metalicznym rdzeniem stanowiącym 2/3 jej masy, który jest otoczony przez skalny płaszcz.

Gdyby na jej powierzchni znajdowała się woda w stanie płynnym, to stanowiła by ona nie więcej niż 0,05% masy planety (dla Ziemi jest to 0,02%). Natomiast jeśli ma ona średnicę około 9.000 kilometrów i znajduje się tam woda, to masa planety jest po równo rozdzielona pomiędzy ciało stałe, a wodę. Francuzi uważają ten drugi scenariusz za bardziej prawdopodobny, co by oznaczało, że Proximę b pokrywa ocean o głębokości do 200 kilometrów.

Jak na moje oko to dosyć sporo. Może nawet sporo za sporo by mogło tam wyewoluować życie w znanej nam formie. Ale może tym razem moja wyobraźnia nie nadąża za realiami wszechświata.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *