Modyfikacje genetyczne ludzkich embrionów

Amerykanie rozpoczęli eksperymenty, w których modyfikują genetycznie ludzkie zarodki, z pomocą najnowocześniejszej i najskuteczniejszej obecnie na świecie metody edycji genów w organizmach żywych o nazwie CRISPR-Cas9.

Pionierami w tej dziedzinie są Chiny. Eksperymenty z ludzkim DNA naukowcy z Państwa Środka wykonują już od kilku lat, jednak dopiero wiosną tego roku skupili się na modyfikowaniu ludzkich embrionów. Teraz czynią to również Amerykanie z Oregon Health & Science University. Biotechnolodzy z USA dotychczas nie prowadzili tego typu badań nie ze względów technologicznych, tylko moralnych i etycznych. W świecie naukowym trwała bowiem wielka burza, czy ludzkość powinna w ogóle podążać tą drogą.

W obliczu postępów dokonywanych w Chinach i sporym zagrożeniu związanym z niekontrolowanymi eksperymentami, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zdecydowali się jednak rozpocząć eksperymenty na ludzkich embrionach, ale etyka prowadzonych przez nich badań będzie nieporównywalnie wyższa niż w Państwie Środka.

Amerykanie zmodyfikowali genetycznie kilkadziesiąt zarodków, które powstały ze spermy mężczyzn i komórek jajowych kobiet cierpiących na rzadkie wady genetyczne. Genetycy z Oregon Health & Science University oświadczyli, że eksperymenty przebiegły pomyślnie, a w trakcie nich udało im się wyciąć/usunąć z DNA embrionu przekazane przez „rodziców” uszkodzone geny i zastąpić je sprawnymi.

Eksperymenty te, chociaż budzące wielkie kontrowersje natury moralnej i etycznej, pokazują, że istnieje możliwość naprawy ludzkiego organizmu na wczesnym etapie jego rozwoju. Wykorzystywane w testach embriony żyły tylko kilka dni, a następnie zostały zabite ze względów etycznych i wedle ustanowionego nowego prawa regulującego tego typu eksperymenty w USA. Edycja embrionów została podjęta, gdyż oboje rodzice mieli wadliwy gen i żadne ich dziecko nie miało szans urodzić się zdrowe.

Amerykanie i Chińczycy docelowo chcą dopracować skuteczność swojej metody, porzucić edycję genów w embrionach i rozpocząć ją na poziomie komórek jajowych i plemników, więc jeszcze zanim połączą się one i dojdzie do powstania nowego życia. Takie podejście ma być według naukowców najbardziej etycznym i moralnym rozwiązaniem, jak to tylko możliwe.

Jeśli naukowcom uda się opanować metodę eliminacji wad genetycznych i najgroźniejszych chorób dręczących naszą cywilizację z pomocą CRISPR, to wówczas będzie można śmiało rzec, że rozpoczęliśmy nowy etap w rozwoju naszej cywilizacji, którym jest projektowanie ludzi.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *