Młode lasy deszczowe pomogą ziemskiej atmosferze

Naukowcy odkryli, że młode lasy deszczowe są w stanie pochłonąć wielokrotnie więcej węgla z atmosfery od starych lasów tego typu. Tworzenie nowych połaci tych lasów może więc znacząco wspomóc atmosferę w jej procesie samooczyszczania się z nadmiaru #CO2.

Młode lasy deszczowe pomogą ziemskiej atmosferze
Młode lasy deszczowe pomogą ziemskiej atmosferze

Naukowcy zebrali dane z 1500 różnych lasów deszczowych. Dzięki temu byli w stanie stworzyć bardzo szczegółową mapę dotyczącą pochłaniania węgla z atmosfery przez poszczególne rejony lasu. Okazało się, że młode lasy pochłaniają najwięcej węgla z atmosfery. Dzieje się tak, gdyż nowe drzewa rosną zaskakująco szybko, pochłaniając w trakcie wzrostu aż 11-krotnie więcej węgla niż drzewa stare.

Kolejny raz potwierdza się więc moja teza, że natura najlepiej obroni się sama i trzeba dać jej jedynie szansę. Tą szansą może być obsadzanie wyjałowionych przez niewłaściwą gospodarkę lasów młodymi sadzonkami i umożliwienie naturze naturalnego wzrostu. Bezsensowne są akcje tzw. Zielonych (para-terrorystycznej organizacji GreenPeace), dla których ważniejsze są pełne portfele niż prawdziwe dobro Ziemi.

nature.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *