Misja ExoMars bez zakłóceń

Misja ExoMars trwa bez zakłóceń. Dwanaście godzin po starcie z kosmodromu Bajkonur – centrum sterowania misją otrzymało sygnał potwierdzający, że wszystko jest w porządku. Po raz drugi w historii Europa zmierza w kierunku Marsa.

Misja ExoMars bez zakłóceń

ESA misję na Marsa zorganizowała wcześniej – w 2003 roku. W ramach Mars Express wysłano orbiter oraz łazik. Orbiter pracuje do dzisiaj, jednak z łazikiem Beagle 2 stracono kontakt krótko po jego lądowaniu.

Teraz na Marsa lecą dwa urządzenia – TGO (Trace Gas Orbiter), którego zadaniem będzie badanie atmosfery (poszukiwanie metanu, świadczące o oznakach życia) i lądownik Schiaparelli. Jeśli wszystko pójdzie dobrze – urządzenia oddzielą się od siebie w październiku. Trzy dni później TGO wejdzie na orbitę Marsa, a Schiaparelli rozpocznie procedurę lądowania.

Orbiter stworzy mapę podpowierzchniowych złóż wodoru i będzie poszukiwał możliwych miejsc lądowania dla kolejnej misji, która odbędzie się w 2018 roku. Wówczas na powierzchnię Marsa trafić ma łazik, a TGO będzie pośredniczył w komunikacji pomiędzy nim, a Ziemią.

Lądownik Schiparelli ma przez kilka dni po wylądowaniu zbierać dane na temat powierzchni Marsa. Głównym zadaniem urządzenia jest przetestowanie technologii wejścia w atmosferę, obniżania lotu i lądowania, które zostaną wykorzystane w 2018 roku w misji łazika.

space.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *