Miłośnicy teorii spiskowych mają nową pożywkę

Komary żywią się naszą krwią, muchy naszymi odchodami, a miłośnicy teorii spiskowych właśnie dostali od polskich naukowców nowe źródło żerowania na wyssanych z palca sensacjach. W Polsce powstają trzy stacje z antenami, należące do dużej sieci LOFAR.

Miłośnicy teorii spiskowych mają nową pożywkę
Miłośnicy teorii spiskowych mają nową pożywkę

LOFAR (Low Frequency Array) to projekt naukowy, którego celem jest stworzenie największego na świecie interferometru radiowego – czyli teleskopu, który do obserwacji kosmosu używa fal radiowych. Zapamiętałych histeryków, zwolenników teorii spiskowych oraz schizofreników i różnej maści osobników cierpiących na manię prześladowczą śmiertelnie niepokoi zestaw niepozornych anten.

Anteny te – według projektu – mają służyć do badania ewolucji galaktyk, kwazarów, promieniowania kosmicznego, aktywności słonecznej, promieniowania radiowego planet, plazmy okołoziemskiej oraz górnych warstwy ziemskiej atmosfery, w tym jonosfery. Pierwsza, polska stacja budowana jest we wsi Bałdy pod Olsztynem.

Lokalizacja pierwszej stacji LOFAR w Polsce w Bałdach k. Olsztyna
Lokalizacja pierwszej stacji LOFAR w Polsce w Bałdach k. Olsztyna

Histerycy wietrzą spisek i widzą w projekcie narzędzie do zadawania obywatelom psychologicznych tortur na niewyobrażalną skalę. Stacje mają być kontynuacją owianego złą sławą – wśród światowej braci schizofrenicznej – ośrodka o nazwie HAARP, który znajdował się w rejonie miejscowości Gakona na Alasce.

Mieszkańcy Bałd już zostali zaalarmowani przez nawiedzonych schizofreników i mają wątpliwości, czy anteny są dla ich zdrowia bezpieczne, zwłaszcza, że w okolicy znajduje się popularny ośrodek wypoczynkowy i gospodarstwa agroturystyczne. Istnieją obawy, że wieść od podejrzanych antenach może sprawić, że turyści nie będą chcieli tu przyjeżdżać.

W planach jest budowa w Polsce jeszcze dwóch stacji. Jedna ma znaleźć się w Łazach k. Krakowa na działce należącej do Uniwersytetu Jagiellońskiego, a druga w Borówcu k. Poznania, na terenie Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Stacja LOFAR w Groningen w Holandii
Stacja LOFAR w Groningen w Holandii
Share