Merkury jest aktywny tektonicznie

Należąca do NASA sonda MESSENGER (MErcury Surface Space ENvironment GEochemistry and Ranging) zbadała dokładnie Merkurego. Okazało się, że planeta jest aktywna tektonicznie.

merkury-jest-aktywny-tektonicznie

Dotychczas za jedyną, aktywnie tektoniczną planetę w Układzie Słonecznym twardogłowi naukowcy uważali tylko Ziemię. No cóż. Po raz kolejny okazuje się, że naukowcy nie są tak nieomylni jak sami o sobie sądzą i mylą się w swoich ocenach, tak jak przed setkami lat mylili się twierdząc stanowczo, że Ziemia jest płaska, czy też że jest centrum wszechświata.

Naukowców, do ich przekonań doprowadziły wykonane przez sondę fotografie, na których widać strome, przypominające wysokie klify struktury, które wyglądają na geologicznie młode. To dość wyraźnie wskazuje na fakt, że powierzchnia Merkurego się kurczy. O ich stosunkowo młodym wieku świadczy to, że… istnieją – inaczej zostałyby one zniszczone przez bombardowanie meteoroidami.

Pęknięcia na powierzchni Merkurego
Pęknięcia na powierzchni Merkurego

Kurczenie się planety bierze się stąd, że jej rdzeń się stopniowo schładza. Kurczenie planety natomiast powoduje, że zewnętrza warstwa – płaszcz – ulega spękaniu. Pojawiają się w nim wyraźne, cienkie linie pęknięcia, które są przy tym bardzo strome – tworzą klify o wysokości ponad półtora kilometra i setek kilometrów długości.

Nowe obserwacje są wynikiem obniżenia orbity MESSENGERA, co miało miejsce półtora roku temu. Dzięki temu manewrowi naukowcy dysponują zdjęciami w dużo wyższej rozdzielczości. My zaś dzięki temu wiemy, że Ziemia nie jest jedyną aktywną tektonicznie planetą w Układzie Słonecznym.

nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *