Mars był bardzo podobny do Ziemi

Badania wykonane na Marsie przez łazik Curiosity są bezcenne. To dzięki nim wiemy, że nie zawsze był on suchą i zimną pustynią, jaką jest dziś. Najnowsza analiza danych pochodzących z Czerwonej Planety idzie jeszcze dalej wskazując, że dawniej planeta ta była bardzo podobna do Ziemi.

Próbki, które w postaci osadów zostały naniesione około 3.5 miliarda lat temu do antycznego krateru Gale przez wodę wskazują, że woda na Marsie miała w różnych momentach różne pH, a także różniły się dość mocno warunki utleniania. U podnóża góry znaleziono minerały bogate w żelazo i magnez, podobne nieco do bazaltów jakie można na Ziemi znaleźć w okolicach wulkanów, wyżej natomiast pojawiają się związki bogate w krzem, w tym między innymi kwarc czy tridymit. Inne próbki zawierają z kolei gliny, która pojawia się zazwyczaj w warunkach dogodnych dla życia – w obecności wody o neutralnej kwasowości. Ponadto trafiono także na próbki magnetytu oraz hematytu i innych tlenków żelaza.

Biorąc pod uwagę, że miało to miejsce mniej więcej w tym samym czasie, gdy na Ziemi pojawiło się życie, to może oznaczać, że pojawiło się ono również na Marsie, tak bardzo podobnym do naszej planety z tamtego okresu. Póki co jednak nie ma co wybiegać za bardzo w przyszłość – trzeba czekać na analizy dalszych próbek, a także na kolejne, być może już załogowe misje na Czerwoną Planetę.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *