Mars będzie miał pierścienie

Pyłowe pierścienie mają cztery największe planety Układu Słonecznego – Jowisz, Saturn, Uran oraz Neptun. Do planet posiadających pierścień dołączy kiedyś #Mars. Pierścień powstanie na skutek rozerwania księżyca Marsa – Fobosa.

Mars będzie miał pierścienie

Najbardziej znane są pierścienie Saturna. Obręcze orbitujące wokół planety powstają na skutek zderzeń większych obiektów albo gdy okrążający planetę Księżyc zbliży się do niej za bardzo, przekraczając tzw. granicę Roche’a. Wtedy zostaje rozerwany przez grawitację i siły pływowe planety.

Fobos 1

Fobos (o średnicy 22 kilometrów) okrąża Marsa po ciasnej orbicie – 6 tysięcy kilometrów od powierzchni planety. Znajduje się już poniżej orbity synchronicznej, więc jego orbita wokół Marsa staje się coraz ciaśniejsza. Naukowcy szacują, że za 20 milionów lat księżyc zbliży się do Marsa na tyle, że zostanie rozerwany i z jego pozostałości powstanie wokół Marsa pierścień.

Fobos 2

Na zdjęciach i filmie opublikowanym przez NASA można zaobserwować charakterystyczne linie na powierzchni Fobosa. Są one skutkiem rozciągania go przez siły pływowe. Można je porównać do kosmicznych… rozstępów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *