Ludzki mózg mieści petabajt informacji

Neurolodzy z Instytutu Salka postanowili sprawdzić, ile danych może pomieścić ludzki mózg. Według nich całkiem sporo…

Istota funkcjonowania ludzkiego mózgu jest jedną z największych tajemnic. Pomimo faktu, że naukowcy od wielu lat badają nasze mózgi na najróżniejsze sposoby, to jednak wciąż pojawia się przed nami więcej pytań, niż odpowiedzi.

Aby w ogóle można było ustalić pojemność ludzkiego mózgu, naukowcy skupili się na pracy synaps, czyli połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi, które również przechowują wspomnienia. Do tej pory świat naukowy był zdania, że synapsy dzielą się na trzy grupy, a mianowicie duże, średnie i małe. W takcie badań ustalono jednak, że takich odmian może być nawet 26. Każda z nich może pomieścić średnio 5 bitów informacji. To oznacza jedno, nasz biologiczny komputer jest w stanie przechować około petabajt danych.

Abyś mógł uświadomić sobie tę wielkość, to wyobraź sobie, że mózg jest w stanie zapisać ponad 13 lat filmów w jakości HD lub 20 milionów szafek cztero-szufladowych wypełnionych kartkami w formacie A4. Nowe badania odpowiadają również na pytanie, w jaki sposób mózg potrafi efektywne wykorzystywać energię. Ta wiedza pozwoli inżynierom zbudować nowe, wydajniejsze i bardziej oszczędne energetycznie komputery. Pracujący mózg osoby dorosłej generuje tylko około 20 watów mocy ciągłej, czyli tyle, co słaba żarówka…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *