LucidPipe, czyli prąd z wodociągów

Skąd wziąć tanią energię? Gdy do jej pozyskiwania opracowuje się coraz bardziej skomplikowane technologie, warto czasem zwrócić uwagę na to, co znajduje się pod naszymi nogami. Miejskie rurociągi jako źródło prądu? To działa!

LucidPipe, czyli prąd z wodociągów
LucidPipe, czyli prąd z wodociągów

Infrastruktura, kryjąca się pod ulicami naszych miast okazuje się całkiem niezłym źródłem inspiracji. Okazuje się, że źródłem prądu może być czysta woda. W Portland, największym mieście amerykańskiego stanu Oregon, wdrażane jest właśnie rozwiązanie, dzięki któremu czysta woda, doprowadzana do kranów mieszkańców, napędza przy okazji turbiny, produkujące prąd.

Wykorzystano w tym celu te fragmenty wodociągu, w których woda spływa sama, pod wpływem grawitacji. Umieszczono w nich specjalne turbiny, wyprodukowane przez firmę LucidPipe. Zostały one zaprojektowane tak, by w minimalnym tylko stopniu zmniejszać prędkość przepływu wody.

Dzięki temu mieszkańcy nie odczują żadnych negatywnych skutków instalacji turbin. Docenią za to pozytywy – cztery turbiny, zamontowane na rurze o średnicy 107 cm mają produkować 1100 MWh rocznie, co powinno wystarczyć do zasilania 150 domów i przynieść rocznie około miliona dolarów oszczędności.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *