NASA odkryła zamarznięte jezioro na Marsie

Marsjańscy koloniści będą mieć nieco łatwiejsze zadanie niż się wydawało, dzięki temu, że NASA odkryła tuż pod powierzchnią Czerwonej Planety wielkie zamarznięte jezioro, w którym znajduje się ilość słodkiej wody odpowiadająca 1/10 ziemskich zapasów.

Lodowe jezioro na Marsie

Woda z tego jeziora – w postaci lodu – jest dość łatwo dostępna. Znajduje się ona płytko pod powierzchnią planety, na dużym płaskim obszarze Równiny Utopii (Utopia Planitia). Można tam łatwo wylądować i rozstawić sprzęt niezbędny do wydobycia życiodajnego płynu.

Lód został odnaleziony przez znajdujące się na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) urządzenie Shallow Radar (SHARAD). Radarowa analiza wykazała, że lód ma grubość od 80 do 170 metrów, ale przed użyciem będzie on wymagał filtracji, bowiem jest on zmieszany z pyłem i kamieniami.

Naukowcy sądzą, że powstał on w bardzo prosty sposób – poprzez opady śniegu, gdy oś obrotu planety była bardziej wychylona niż obecnie. Obecnie wydaje się to być zatem doskonałe miejsce do lądowania, które dostarczy astronautom niezbędnych do przetrwania zasobów.

jpl.nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *