Liczba galaktyk we Wszechświecie może przekraczać bilion

Najnowsze badania naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii wskazują na to, że galaktyk we wszechświecie jest 10 razy więcej, niż do tej pory myśleliśmy. Odkrycie pokazuje nam, jak jesteśmy mali i jak niewiele wiemy o Wszechświecie.

Astronomowie oparli swoje hipotezy o dane uzyskane z pomocą różnych teleskopów, w tym Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Obserwacje naukowców wskazują, że liczba galaktyk w naszym Wszechświecie może przekraczać bilion.

Do tej pory liczenie tych obiektów odbywało się w dość prosty i nieprecyzyjny sposób – poprzez użycie teleskopów. Jednak urządzenia te nie były w stanie dostrzec słabo świecących galaktyk znajdujących się w okolicach granicy obserwowanego Wszechświata. Teraz naukowcy posłużyli się inną, bardziej zaawansowaną metodą. Astronomowie przekształcili zdjęcia w obrazy 3D i na tej podstawie odtwarzali liczbę galaktyk na różnym etapie rozwoju Wszechświata.

Z pomocą modeli matematycznych określili również liczbę galaktyk, których obecne teleskopy nie byłyby w stanie zobaczyć. To wszystko pozwoliło ocenić, że podawana liczba była co najmniej dziesięciokrotnie zaniżona. Naukowcy jednak wciąż nie wiedzą, dlaczego nasze oczy i teleskopy nie widzą wszystkich galaktyk. Być może jest to wina samego procesu się ich formowania albo pyłu i gazu, który znajduje się w przestrzeni kosmicznej.

Niebawem na orbitę trafi Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który być może pozwoli rozwiązać tę zagadkę.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *