Laser jasny jak miliard Słońc

W Extreme Light Laboratory na University of Nebraska przeprowadzono eksperyment z udziałem lasera o nazwie Diokles, z którego wyemitowane światło było miliard razy jaśniejsze od Słońca.

Było to najjaśniejsze światło stworzone przez człowieka. Naukowcy mogli dzięki temu obserwować w niedostępnych dotychczas szczegółach interakcje zachodzące pomiędzy światłem, a materią.

Światło Dioklesa trafiło w elektrony zawieszone w helu, a uczeni mierzyli, w jaki sposób fotony rozpraszają się na pojedynczym elektronie. Takie zjawisko zachodzi bardzo rzadko, bo nawet raz na kilka miesięcy. Dlatego naukowcy postanowili stworzyć sztuczne warunki do przeprowadzania częstszych zjawisk.

Eksperymenty zaowocowały jednoczesnym rozproszeniem niemal 1000 fotonów. Niezwykle intensywne światło generowane przez laser Diokles powoduje, że zarówno fotony, jak i elektrony, zachowują się odmiennie niż zazwyczaj. Elektron pod wpływem bardzo intensywnego światła przestaje poruszać się w górę i w dół, a zaczyna zakreślać ósemki. Elektron emituje też swój własny foton.

Tymczasem elektron oświetlany przez laser Dioklesa emituje foton, który absorbuje energię wszystkich rozproszonych fotonów, przez co zyskuje energię i długość fali właściwe dla promieni rentgenowskich. W taki sposób uzyskane promieniowanie X można wykorzystać do tworzenia trójwymiarowych obrazów w nanoskali, zmniejszając ilość promieniowania potrzebną do uzyskania takich obrazów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *