Krwawa i niezwykle brutalna wojna polsko-japońska

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w ubiegłym stuleciu #Polska – podczas trwania II Wojny Światowej – wypowiedziała wojnę Japonii, która trwała przez 16 długich lat.

Krwawa i niezwykle brutalna wojna polsko-japońska
Krwawa i niezwykle brutalna wojna polsko-japońska

Tytuł artykułu jest dużym nadużyciem, bo podczas trwania tej długiej wojny nie doszło do żadnych działań wojskowych. Ale fakt jest faktem – 11 grudnia 1941 roku Polska wypowiedział wojnę Imperium Japońskiemu. Co ciekawe, Kraj Kwitnącej Wiśni nie przyjął tego na poważnie.

„Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii” – tak ten fakt skomentował Hideki Tōjō, ówczesny premier Japonii.

W trakcie trwania tej 16-letniej, dziwnej wojny, która trwała do 8 lutego 1957 roku, Polska utrzymywała dobre stosunki z Japonią, co sprawiło, iż ani razu nie doszło do starcia zbrojnego. I oby tak dalej…

#japonia #wojsko

Share

3 thoughts on “Krwawa i niezwykle brutalna wojna polsko-japońska

  1. To „ciekawa ciekawostka” dowodzaca jak dziwne i niezrozumiale sprawy dzialy sie w przeszlosci. Studiowalam filologie orientalna ale nikt nigdy nie powiedzial mi ze Polska i Japonia byly na sciezce wojennej. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *