Kosmiczne latarnie

Rosyjscy studenci z Cosmo Mayak zaprezentowali swój projekt na jednym z serwisów crowdfunding’owym. Chcą oni nie do poznania odmienić nocne niebo przy pomocy sztucznych gwiazdek, które byłyby, tuż po Srebrnym Globie, najjaśniejszymi obiektami naszego nieba.

Kosmiczne latarnie swoim wyglądem będą przypominać piramidy i będą błyszczeć światłem odbitym, jak Księżyc. W tym celu specjaliści z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego zbudowali mikrosatelity CubeSat o wielkości 340,5 x 100 x 100 mm i wadze ok. 3,6 kilograma, do których zostanie dołączona 20-krotnie cieńsza od ludzkiego włosa warstwa refleksyjnej metalizowanej folii.

Młodym, rosyjskim naukowcom nie chodzi tylko o urozmaicenie nocnego nieba. W przyszłości dzięki temu projektowi mają być usuwanie z orbity kosmiczne śmieci. Świecąca piramida ma bowiem spełniać rolę kontenera, do wnętrza którego będą łapane śmieci, a następnie ściągane do atmosfery, gdzie ulegną spaleniu.

Problem kosmicznych śmieci jest bardzo poważny. Obecnie ich liczbę szacuje się na kilka milionów, z czego pół miliona ma średnicę większą niż 1 centymetr. Testowe urządzenie Mayak zostanie wysłane w kosmos na pokładzie rakiety Sojuz 14 lipca bieżącego roku.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *