Kosmiczna panspermia

Francuscy naukowcy dowiedli, że jeden z podstawowych składników życia – ryboza – może powstać w nieprzyjaznych warunkach otwartej przestrzeni kosmicznej.

Kosmiczna panspermia
Kosmiczna panspermia

Francuzi stworzyli rybozę z lodu składającego się z wody, metanolu i amoniaku – składników dość powszechnych w kosmosie – poddanego działaniu promieniowania ultrafioletowego takiego, jakim omiatało Układ Słoneczny młode Słońce. W ten sposób udało im się stworzyć nie tylko rybozę, ale także cukry, aminokwasy, alkohole i inne związki organiczne, a więc w zasadzie wszystko co jest potrzebne do „zapłodnienia” życia na planecie oferującej odpowiednie warunki.

Początkowo Ziemia była bardzo gorąca i żadne życie, nawet najprostsze związki organiczne nie mogły przetrwać na jej powierzchni, co już samo w sobie jest dość ważną wskazówką sugerującą, że pierwsze klocki będące budulcami życia mogły nadlecieć z kosmosu. Jeśli założymy, że taki scenariusz miał miejsce w przypadku Ziemi to można założyć, że wystąpi on także w innych miejscach wszechświata.

Warunkiem jest jeszcze wystąpienie wielu korzystnych czynników – choć przy ogromie wszechświata jest to więcej niż pewne.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *