Kosmiczna kolizja sprzed 12.835 lat

Międzynarodowa grupa naukowców odkryła przyczynę, wyznaczyła datę i dokładnie opisała wydarzenie, które doprowadziło do ostatecznego końca megafauny i wielkich zmian klimatycznych, jakie dotknęły naszą planetę ponad 12 tysięcy lat temu.

Pod koniec okresu geologicznego zwanego Plejstocenem, w naszą planetę uderzyła stosunkowo niewielka planetoida, która jednak poczyniła ogromne spustoszenie i zmieniła oblicze Ziemi nie do poznania. Naukowcy odkryli ślady kosmicznej skały w 30 miejscach, w 12 krajach świata, na 4 kontynentach. Analizy wykazały, że do uderzenia doszło dokładnie 12.835 lat temu.

Zapoczątkowało to okres zwany Młodszym Dryasem, w trakcie którego na Ziemi szybko się ochłodziło i było to bezpośrednim powodem zniknięcia dziesiątek gatunków przedstawicieli megafauny, czyli takich zwierząt jak: mastodonty, mamuty czy tygrysy szablastozębne. Niestety nie były one w stanie przygotować się na nowe warunki klimatyczne. Pierwszy raz w historii udało się tak precyzyjnie przeanalizować przyczyny, czas wystąpienia oraz skutki tak wyjątkowego wydarzenia.

www.pnas.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *