Kosmiczna kolczuga

Naukowcy w należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory pracują nad kolczugą XXI wieku, która byłaby zdolna do zapewnienia maksymalnej ochrony astronautom i przyszłym kolonizatorom Księżyca czy Marsa.

NASA chce, aby nowe wcielenie średniowiecznej zbroi chroniło kosmicznych podróżników tak samo, albo o wiele lepiej, niż kolczuga wielkich rycerzy.

Naukowcom niezwykle pomocne okazały się potężne możliwości oferowane przez zaawansowane drukarki 3D. Z ich pomocą udało się bowiem wytworzyć kostki metalu, które można było ze sobą połączyć w ten sposób, że kolczuga XXI wieku nie tylko jest lekka, łatwo się składa i nie krępuje ruchów, ale jednocześnie zapewnia idealną ochronę przed ciepłem oraz, co najważniejsze, promieniowaniem kosmicznym. Nie bez znaczenia jest też fakt, że materiał ten można będzie bez przeszkód produkować poza Ziemią. Wystarczy tylko surowiec pozyskany z eksplorowanych obiektów, a jest go tam dużo, i drukarki 3D.

W tej chwili eksperci z JPL prowadzą eksperymenty z wykorzystaniem tego materiału w np. skafandrach kosmicznych lub osłonach obiektów mieszkalnych. Jeśli wszystkie testy przebiegną pomyślnie, to znajdziemy się krok bliżej bezpiecznej kolonizacji Księżyca lub Marsa.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *