Kometa odmieniła losy człowieka

Istnieje teoria, wedle której człowiek pojawił się na Ziemi dzięki uderzeniu komety 56 milionów lat temu, czyli 10 milionów lat po wyginięciu dinozaurów.

kometa-odmienila-losy-czlowieka

W wyniku uderzenia komety – globalna temperatura wzrosła o 8 stopni Celsjusza. Temperatura wody w morzach wzrosła nawet do 35 stopni, a poziom dwutlenku węgla w atmosferze rósł niezwykle szybko.

To właśnie wtedy nasi przodkowie, a mianowicie ssaki, musiały przystosować się do nowych warunków, a ich ewolucja doprowadziła do powstania pierwszych naczelnych i ostatecznie pozwoliła nam na opanowanie całej planety.

Dowody na uderzenie w Ziemię komety naukowcy znaleźli na amerykańskim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Odkryto tam tektyty, czyli mikroskopijne, krzemionkowe perły powstające w momencie uderzenia komety w powierzchnię Ziemi.

Do tej pory uważano, że za nagły wzrost temperatury na Ziemi odpowiedzialne były wulkany, jednak nowe dowody świadczą o winie komety. Zdecydowała o tym zawartość wody w przeanalizowanych tektytach. Jest ona bowiem mniejsza niż 0,03%, a taką wartość mają tektyty powstałe w wyniku erupcji wulkanów.

W przebadanym materiale stwierdzono obecność elementów szkła kwarcowego, które są charakterystyczne dla wyzwalających ogromne temperatury uderzeń. Naukowcy potwierdzili więc swoje wcześniejsze teorie o szalejących na całej Ziemi potwornych pożarach, które były następstwem uderzenia kosmicznego obiektu.

Wydarzenie sprzed 56 milionów lat miało więc decydujący wpływ na przyszły rozwój ssaków, co ostatecznie doprowadziło do pojawienia się na Ziemi człowieka.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *