Kolonizatorzy Marsa zamieszkają w igloo

W konkursie o nazwie „3-D Printed Habitat Challenge Design Competition” zwyciężył projekt o nazwie #IceHouse autorstwa polskiego studenta Politechniki Śląskiej – Tomasza Dzieduszyńskiego. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie drukarki 3D, która pozwoliłaby zbudować bazę na Marsie.

Kolonizatorzy Marsa zamieszkają w igloo
Kolonizatorzy Marsa zamieszkają w igloo

Baza w kształcie #igloo powstanie więc – według projektu – z 5-centymetrowej warstwy lodu, a pokryta zostanie materiałem o wysokiej odporności na korozję (ETFE). Odpowiednia grubość ścian będzie idealnie chroniła przed silnym promieniowaniem ultrafioletowym i gamma, ale jednocześnie będzie przepuszczała ważne do normalnego funkcjonowania promienie słoneczne.

Wewnątrz niej znajdzie się miejsce na pokoje dla przyszłych kolonizatorów i szklarnie hydroponiczne, które dostarczą świeżego pożywienia i życiodajny tlen. Według planów pomysłodawców projektu Ice House, we wnętrzu bazy mają panować warunki podobne do tych, które mamy w swoich domach na Ziemi. W ten sposób astronauci będą mogli poruszać się po niej bez skafandrów.

#Mars #kolonizacja #planeta #kosmos

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *