Kim Dzong Un obudzi wulkan Pektu-san?

Komunistyczne władze Korei Północnej 6 stycznia 2016 roku przeprowadziły kolejny test broni jądrowej. Dzięki sejsmografom naukowcy precyzyjnie określili jego czas i lokalizację. Mieszkańcy regionu poczuli wstrząs o sile 5,1 w skali Richtera.

Kim Dzong Un obudzi wulkan Pektu-san?

Eksperci szacują, że zdetonowany ładunek miał moc 10 kiloton. Podobną siłę miała posiadała bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę.

130 kilometrów od poligonu na którym dokonano próby nuklearnej znajduje się bardzo niebezpieczny wulkan Pektu-san. Jest on jedną z wizytówek Korei Północnej. Według komunistycznych legend w obozie partyzanckim na szczycie wulkanu, miał się urodzić ukochany przywódca, Kim Dzong Il.

Naukowcy obawiają się, że test jądrowy może przyspieszyć erupcję. Pojawiają się ponoć charakterystyczne oznaki zbliżającej się erupcji, która według specjalistów może nastąpić w ciągu najbliższych 5 lat. W samym kraterze wulkanu znajduje się Jezioro Niebiańskie o powierzchni 9 kilometrów kwadratowych i głębokości 373 metrów. Ewentualna erupcja wulkanu Pektu-san wyemituje wielkie ilości popiołów, które pokryją znaczną część Półwyspu Koreańskiego warstwą o grubości nawet ponad jednego metra.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *