Kijki do selfie przyciągają błyskawice

Burze dają się we znaki mieszkańcom wielu miast, a towarzyszące im wyładowania atmosferyczne mogą być groźne dla życia. W czasie burzy lepiej nie korzystać z tzw. kijków do selfie, gdyż mogą stanowić magnes dla błyskawic.

Kijki do selfie przyciągają błyskawice
Kijki do selfie przyciągają błyskawice

Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że korzystanie z tego akcesorium w czasie burzy jest wyjątkowo złym pomysłem, czego dowodem są dwa zgony, które przydarzyły się w Walijskich górach i były spowodowane błyskawicami.

Burza złapała grupę turystów, gdy byli jeszcze na szlaku. Błyskawice trafiły w grupę czterokrotnie, jednak dwa uderzenia były śmiertelne, ponieważ turyści trzymali w dłoniach właśnie wspominane kijki.

Oczywiście nie można powiedzieć, że wszystkie kijki do selfie są tak samo groźne, gdyż wiele z nich wykonywanych jest z materiałów, które nie przewodzą elektryczności. Mimo to warto jednak się ich pozbyć w czasie burzy, gdyż błyskawice zazwyczaj uderzają w najwyżej położony punkt, a kijek trzymany wówczas nad głową, może taką rolę pełnić, ściągając wyładowania na głowę właściciela.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *