Kepler odkrył układ K2-3 z wyjątkowo ciężką planetą podobną do Ziemi

#Teleskop #Kepler odkrył trzy małe egzoplanety krążące wokół czerwonego karła. Jedna z nich ma masę ponad 10 mas Ziemi i gęstość większą od gęstości żelaza.

Kepler odkrył układ K2-3 z wyjątkowo ciężką planetą

Nowa faza misji poszukiwań planet pozasłonecznych nosi nazwę K2 i rozpoczęła się w maju 2014 roku. Od tego czasu Kepler dokonuje obserwacji nieba z dala od obszaru Łabędzia/Lutni, który był głównym celem badań tego teleskopu. Pierwsza egzoplaneta fazy K2 została odkryta jeszcze w zeszłym roku.

Pod koniec października NASA poinformowała o odkryciu układu planetarnego K2-3. Układ K2-3 znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa. Jest to układ składający się z trzech egzoplanet krążących blisko czerwonego karła. Egzoplanety otrzymały oznaczenia K2-3b, K2-3c i K2-3d. Ponieważ te obiekty tranzytują na tle czerwonego karła, oprócz parametrów orbitalnych i masy udało się wyznaczyć promień obiektów.

Planety tranzytują na tle czerwonego karła

#Egzoplaneta K2-3b ma masę ok. 8 mas Ziemi i promień około 2 promieni naszej planety. Oznacza to gęstość około 4,32 g na centymetr sześcienny, czyli K2-3b jest skalista. K3-2b krąży w odległości około 11,5 miliona kilometrów z czasem zaledwie około 10 dni od swej gwiazdy.

Kolejny obiekt planetarny w tym układzie to K2-3c, krążący wokół swej gwiazdy w odległości około 21 milionów kilometrów z czasem około 24,6 dnia. Ten obiekt ma masę około 2 mas Ziemi i promień około 1,64 promienia naszej planety. Oznacza to gęstość około 1,82 grama na centymetr sześcienny. K2-3c jest zatem małym gazowym “gigantem”, którego można określić mianem “mini-Neptuna”. Jest to aktualnie najmniejsza znana gazowa planeta.

Ostatnia znana egzoplaneta w tym układzie to K2-3d. Jest to obiekt o promieniu około 1,5 promienia Ziemi. Masa tej egzoplanety to aż 11 mas Ziemi. Ten obiekt ma gęstość około 17,5 grama na centymetr sześcienny (plus minus 6 gram/cm3), co jest wyższą gęstością od gęstości żelaza (w normalnych warunkach na powierzchni Ziemi). Gdyby K2-3d była w całości zbudowana z żelaza, to jej masa wyniosłaby około 14,5 masy Ziemi. Niewielka różnica pomiędzy tą wartością, a wyliczoną masą K2-3d sugeruje, że ta egzoplaneta jest w większości zbudowana z żelaza, prawdopodobnie z pewną ilością skał oraz być może lżejszych związków (takich jak #woda) na swojej powierzchni.

Egzoplaneta w większości zbudowana z żelaza

K2-3d krąży w odległości około 31 milionów kilometrów z czasem około 44,5 dnia. Jest to prawdopodobnie wewnątrz ekosfery gwiazdy K2-3, aczkolwiek grawitacja na powierzchni K2-3d jest prawdopodobnie tak wielka, że uniemożliwiłaby powstanie życia – prawdopodobnie woda nie występuje tam w stanie ciekłym.

Aktualnie lista znanych i potwierdzonych pozasłonecznych układów planetarnych zawiera 1977 egzoplanet. Czy do końca tego roku zostanie odkryta i potwierdzona dwutysięczna planeta pozasłoneczna?

#kosmos #planeta #gwiazda #ekosfera kosmonauta.net

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *