Karłowata planeta odkryta za Plutonem

Astronomowie odkryli nową planetę karłowatą znajdującą się za Plutonem. Obiekt o nazwie 2014 UZ224 jest nieduży – jego średnica wynosi około 530 km. Jest więc mniejszy od Charona, jednego z księżyców Plutona, którego średnica wynosi 1200 km.

karlowata-planeta-odkryta-za-plutonem

Wykonanie jednego okrążenia wokół Słońca, zajmuje jej 1100 lat. Dla porównania Plutonowi zabiera to 248 lat.

David Gerdes, jeden z członków zespołu naukowców odpowiedzialnego za znalezienie nowej planety wyjaśnia, że jej odkrycie było możliwe dzięki instrumentowi o nazwie DECam (Kamera Ciemnej Energii). Wprawdzie narzędzie to zostało zbudowane do obserwacji galaktyk oraz supernowych, nie zaś do wyszukiwania karłowatych planet, ale jak się okazuje, świetnie się do tego nadaje.

Misją DECcam, jest wykonanie raz na tydzień zdjęć niewielkiego wycinka nieba, co pozwala lepiej wykrywać właśnie niewielkie planety, które poruszają się po swych orbitach. Niestety na razie naukowcom nie udało się określić dokładnej orbity nowego obiektu, jednak uważają, że jest to trzeci najbardziej oddalony obiekt od Ziemi znajdujący się w naszym układzie.

Naukowcy planują prowadzić dalsze badania 2014 UZ224 i będą nadal sprawdzać Układ Słoneczny w poszukiwaniu nowych obiektów.

space.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *