Jeśli odezwą się kosmici – nasza odpowiedź musi być rozważna

Stephen Hawking jest bardziej niż kiedykolwiek przekonany, że ludzie to nie jedyne inteligentne formy życia we wszechświecie. Ja myślę podobnie.

jesli-odezwa-sie-kosmici-nasza-odpowiedz-musi-byc-rozwazna

W najnowszym materiale video, opublikowanym na platformie CuriosityStream, Hawking opowiada o swoich poszukiwaniach obcych form życia i zabiera widzów w podróż po ulubionych zakątkach kosmosu.

W filmie „Stephen Hawking’s Favorite Places” („Ulubione miejsca Stevena Hawkinga”), ikona nauki zaznacza, że w ostatnich latach odkryto tysiące planet poza Układem Słonecznym.

– Niektóre z nich to płonące czeluście, wrota z ognia i lawy, inne to lite diamenty, utworzone w wyniku promieniowania emitowanego przez umierającą gwiazdę, ale niektóre bardziej przypominają Ziemię – mówi Hawking.

W filmie Hawking podróżuje w wygenerowanym komputerowo statku kosmicznym. Zatrzymuje się na planecie Gliese 832c, która jest jednym z najprawdopodobniejszych kandydatów na miejsce, gdzie mogłoby istnieć życie pozaziemskie.

– Widok zapierający dech w piersiach, super-Ziemia, pięć razy większa niż nasza – opisuje fizyk.

Hawking podkreśla, że naukowcy nie mają możliwości sprawdzić, czy planeta nadaje się do zamieszkania. Jak mówi w filmie, być może tamtejsza atmosfera jest tak gęsta, że pokrywa powierzchnię globu smogiem i żarem. Możliwe jest też, że grawitacja pobliskiego słońca zablokuje obrót planety. W takim wypadku, tylko jedna strona globu skierowana byłaby w stronę słońca.

– Jeśli jednak taki los nie spotka planety, mogą na niej występować temperatury podobne do tych na Ziemi oraz możliwa jest tam obecność dużej ilości wody, a tam gdzie jest woda, bardzo często jest też życie – stwierdza Hawking.

Planeta Gliese 832c jest w zasięgu Breakthrough Listen Initiative – programu obserwacji astronomicznej skupionej na poszukiwaniu inteligentnych form życia poza Ziemią. Pewnego dnia możemy otrzymać sygnał z Gliese 832c.

– Nasza odpowiedź powinna być rozważna – uważa Hawking – Zetknięcie się z zaawansowaną cywilizacją może być jak spotkanie Indian z Kolumbem – a ono nie skończyło się dobrze.

Według Hawkinga odkrycie inteligentnych form życia byłoby największym naukowym odkryciem w historii.

– Zmusiłoby nas do zmiany. Musielibyśmy porzucić myśl o swojej wyjątkowości i zachowywać się z większą pokorą i współczuciem – stwierdza fizyk.

Osobiście uważam, że szanse na spotkanie z inną, kosmiczną cywilizacją są zbliżone do zera, co oczywiście nie znaczy, że jesteśmy sami w tym monstrualnym wszechświecie. Możemy szukać i cieszyć się ze znaleziska, ale nigdy nie dojdzie do fizycznego kontaktu. Chyba, że obca cywilizacja zostanie odkryta „niedaleko” od Układu Słonecznego.

usatoday.com breakthroughinitiatives.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *