Jaskinia Fingala

Jaskinia (a w zasadzie #Grota) #Fingala to morska #jaskinia na niezamieszkanej wyspie Staffa należącej do wewnętrznych wysp archipelagu Hebrydy w Szkocji. Grota jest częścią Narodowego Rezerwatu Przyrody na terenie National Trust for Scotland.

Jaskinia Fingala 01

Ściany groty uformowane zostały przez sześciokątne kolumny bazaltowe podobne w swojej strukturze do Grobli Olbrzyma w Irlandii Północnej i do bazaltowych klifów z wyspy Ulva. W obu przypadkach nagłe ochładzanie się powierzchni gorącej lawy spowodowało jej pękanie według heksagonalnego wzoru, podobnie jak osuszane błoto pęka gdy się kurczy, a pęknięcia te stopniowo powiększają się w głąb jako rezultat chłodzenia i kurczenia lawy do formy kolumn.

Jaskinia Fingala 02

Powierzchnia groty i jej łukowate sklepienie sprzyjają powstawaniu niepokojących dźwięków będących echem fal morskich. Stwarza to atmosferę naturalnej katedry.

Jaskinia Fingala 03

Grota ma wysokie łukowate wejście i wypełniona jest wodą, jakkolwiek dzisiaj już łodzie nie mogą do niej wpłynąć. Turyści mogą wejść do środka wąską ścieżką, prowadzącą powyżej poziomu wody.

Jaskinia Fingala 04

#szkocja #woda #turystyka

Jaskinia Fingala 05

Jaskinia Fingala 06

Jaskinia Fingala 07

Jaskinia Fingala 08

Jaskinia Fingala 09

Jaskinia Fingala 10

Jaskinia Fingala 11

Jaskinia Fingala 12

Jaskinia Fingala 13

Jaskinia Fingala 14

Jaskinia Fingala 15

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *