Japońskie wydmy Tottori

#śwn #Tottori jest największym pokrytym piaskiem obszarem w Japonii. Jakie tajemnice skrywają tamtejsze wydmy?

Japońskie wydmy Tottori 01

#Pustynia” Tottori nie należy do największych – ma zaledwie 30 kilometrów kwadratowych, ale w Japonii prawie wszystko jest znacznie mniejsze. Najwyższe z wydm sięgają 90 metrów ponad poziom morza. Zbocza niektórych wzniesień opadają pod kątem 40 stopni. Takie ukształtowanie sprawia, że Tottori przyciąga wielu sandboardzistów, czyli amatorów jazdy na desce po piasku.

Japońskie wydmy Tottori 02

Szacuje się, że #wydmy Tottori istnieją od ponad 100 tysięcy lat. Powstały w wyniku nanoszenia pyłów ze znajdujących się w głębi lądu gór Chūgoku. Każdego roku wydmy Tottori odwiedza około dwóch milionów turystów, głównie z Japonii i Azji Wschodniej.

Japońskie wydmy Tottori 03

Jak Tottori wpływa na ludzkie #życie? Ciekawa jest historia osakijczyka o nazwisku #KenjiOta. Po raz pierwszy odwiedził Tottori w 1966 roku, by sfotografować wydmy. Znalazł tu krajobraz, który mógłby bez końca uwieczniać na #zdjęcia’ch. W połowie lat 80. porzucił pracę w Osace na rzecz spokojniejszego życia – założył w Tottori pensjonat o nazwie Smile. Jak wspominał reporterowi The New York Times w roku 2006, znajomi powtarzali mu, że za kilka lat wróci. Minęły jednak dwie dekady, a on wciąż podkreślał, jak interesujące wydają mu się wydmy, które są w ciągłym procesie przemian. Za każdym razem jawiły mu się jako inne – o poranku, wieczorem, po deszczu czy burzy.

Japońskie wydmy Tottori 04

Japońskie wydmy Tottori 05

Japońskie wydmy Tottori 06

Japońskie wydmy Tottori 07

Japońskie wydmy Tottori 08

Japońskie wydmy Tottori 09

Japońskie wydmy Tottori 10

Japońskie wydmy Tottori 11

Japońskie wydmy Tottori 12

Japońskie wydmy Tottori 13

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *