Japoński robot się poci

Japońscy inżynierowie skonstruowali robota pozbywającego się nadmiaru ciepła ze swojego „ciała” poprzez pocenie się – niemalże jak człowiek.

japonski-robot-sie-poci

Japońscy naukowcy z z Uniwersytetu w Tokyo swoje rozwiązanie zaprezentowali podczas konferencji International Conference on Intelligent Robots and Systems (IROS). Skonstruowany przez nich robot poci się bezpośrednio przez swój szkielet i w ten sposób pozbywa się nadmiaru ciepła wytworzonego przez silniczki go napędzające.

Idea pomysłu wzięła się stąd, że Japończycy nie mieli lepszego pomysłu jak zmieścić chłodzenie w humanoidzie o imieniu Kengoro. W „ciele” robota nie było miejsca na rurki z płynem chłodniczym, radiatory czy wentylatory. Poprowadzili przewody z wodą chłodzącą przez szkielet robota, a ciepło zbierane przez płyn z silników wyprowadzili w sposób, w jaki robi to natura. Szkielet robota zbudowali z materiału, który częściowo przepuszcza wodę i w ten sposób skopiowali rozwiązanie ewolucji – robot się poci, woda paruje, a parując oddaje ciepło i chłodzi cały mechanizm. Robotowi wystarcza średnio jedna szklanka wody dziennie. Jednakże gdy robot będzie pracował intensywniej – zapotrzebowanie na wodę również się zwiększy.

Stworzenie częściowo przepuszczalnego szkieletu dla robota możliwe było dzięki najnowszym technologiom. Szkielet robota został wydrukowany w drukarce 3D.

To kolejny przykład gdy naukowcy czerpią pełnymi garściami z rozwiązań wypracowanych na drodze ewolucji przez naturę. Czyżby to kolejny krok w drodze do stworzenia Terminatora?

ieee.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *