Japońscy naukowcy stworzyli protokomórki zdolne do replikacji

Japońscy #naukowcy stworzyli #protobionty zdolne do replikacji. W #laboratorium udało się japończykom uzyskać trzy pokolenia komórek. Poniżej schemat przedstawiający jak wygląda cykl reprodukcyjny japońskiej protokomórki.

Japońscy naukowcy stworzyli protokomórki zdolne do replikacji
Japońscy naukowcy stworzyli protokomórki zdolne do replikacji

#Protokomórki (protobionty) to lipidowe pęcherzyki mające stanowić brakujące ogniwo pomiędzy materią nieożywioną, a komórkami jakie znamy na przykład z naszego ciała. Uważa się, że mogły one powstawać w gorących źródłach przy udziale minerałów katalizujących reakcje syntezy #RNA czy formowania pęcherzyków lipidowych.

Chociaż już dziesiątki lat temu udało się w laboratoriach otrzymać coś na kształt protokomórek, to dotychczas naukowcy nie potrafili zmusić ich do rozmnażania.

Na początku japońskie protokomórki są karmione pęcherzykami zawierającymi dNTP (budulec #DNA). Żeby protokomórka mogła coś zjeść, potrzebna jest zmiana pH środowiska, w którym żyje. W środowiskach podejrzewanych o bycie kolebkami życia o zmiany pH nie trudno. Kiedy protobiont zostaje już nakarmiony, możne przystąpić do replikacji swojego DNA. Ten proces potrzebuje z kolei cyklicznych zmian temperatury.

Kolejne etapy cyklu rozrodczego zachodzą już samodzielnie. Mimo to, japoński model jest wciąż niedoskonały. Ma nietypowe wymagania pokarmowe i wymaga ściśle określonych warunków środowiska. Nie potrafi też wytworzyć niezbędnych białek. Opracowane w Kraju Kwitnącej Wiśni protokomórki, choć były zdolne do utworzenia tylko trzech pokoleń, wciąż są pierwszymi, którym #replikacja w ogóle się udała. Są milowym krokiem na drodze prowadzącej ludzkość do stworzenia drugiej, zupełnie niezależnej linii ewolucyjnej.

#japonia #nauka #biologia #życie #ewolucja whatnext.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *