Japonia wraca do atomu

4,5 roku po tsunami i katastrofie w elektrowni jądrowej w Fukushimie Japonia znowu zacznie produkować prąd w elektrowni atomowej. Uruchomieniu reaktora towarzyszą oczywiście kontrowersje i planowanych jest szereg demonstracji przeciwników powrotu do atomu.

Japonia wraca do atomu
Japonia wraca do atomu

Firma Kyushu Electric Power Co. poinformowała o dostarczeniu paliwa do reaktora numer 1 elektrowni Sendai (zbieżność z nazwą miasta, w którym mieszkam przypadkowa) położonej ok. 1000 km na południowy zachód od Tokio. Jeżeli wstępny rozruch zostanie oceniony pozytywnie, elektrownie zacznie generować energię elektryczną 14 sierpnia.

Operator elektrowni zastrzega przy tej okazji, że wdrożono nowe standardy bezpieczeństwa, a wszelkie prace toczyć będą się pod nadzorem państwowego regulatora. Nie uspokaja to jednak zaniepokojonych japończyków.

Protestujący japończycy
Protestujący japończycy

Przed katastrofą w Fukushimie 30% energii w Japonii pochodziło z elektrowni atomowych. Program odwrotu od tego rodzaju energetyki skutkował zwiększeniem importu węgla, gazu ziemnego i innych paliw, co przełożyło się niestety na ceny prądu w Japonii. W ciągu ostatnich 2 lat rachunek przeciętnego gospodarstwa za prąd wzrósł o kilkadziesiąt procent.

Share