Japonia rozpoczyna ekologiczną produkcję wodoru

Japońskie władze ogłosiły w poniedziałek rozpoczęcie produkcji wodoru – przyjaznej dla środowiska naturalnego. Wodór dla pojazdów mechanicznych będzie pozyskiwany w elektrowni wiatrowej Hama Wing w Yokohamie.

Japonia rozpoczyna ekologiczną produkcję wodoru
Japonia rozpoczyna ekologiczną produkcję wodoru

Dzięki temu rozwiązaniu ogniwa paliwowe będą mogły być zaopatrywane w wodór w sposób przyjazny dla środowiska, a nie poprzez wykorzystanie paliw kopalnych, jak było do tej pory. Wodór z elektrowni wiatrowej będzie kompresowany i transportowany ciężarówkami. Następnie będzie wykorzystywany do napędzania wózków widłowych z ogniwami paliwowymi. Przedstawiciel Toyoty – Shigeki Tomoyama – zwrócił uwagę, że czysty wodór jest najlepszą odpowiedzią dla wyzwań związanych z globalnym ociepleniem i kryzysami energetycznymi.

Honda Clarity
Honda Clarity
Pozyskiwany z elektrowni wiatrowych wodór powinien zmniejszyć o 80 proc. emisję dwutlenku węgla do atmosfery w porównaniu z produkcją pierwiastka opartą na paliwach kopalnych. Japonia chce stać się liderem technologii wodorowych i zaprezentować wykorzystanie tych innowacji podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku. W zeszłym tygodniu Honda wprowadziła na japoński rynek swój samochód wodorowy – Clarity. Wcześniej Toyota zaczęła sprzedawać model Mirai.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *