Japończycy pracują nad orbitalnymi farmami solarnymi

Inżynierowie z japońskiej agencji kosmicznej JAXA twierdzą, że są o kolejny krok bliżej do zrealizowania śmiałej wizji stworzenia kosmicznej elektrowni słonecznej, umożliwiającej przesyłanie energii bezpośrednio na Ziemię. Na razie udało im się przesłać energię metodą bezprzewodową na odległość około 50 metrów.

Japończycy pracują nad orbitalnymi farmami solarnymi
Japończycy pracują nad orbitalnymi farmami solarnymi

Wielu naukowców oraz inżynierów z całego świata od lat marzy o zrealizowaniu wizji budowy orbitalnej farmy solarnej, która produkowaną energię przesyłałaby na powierzchnię planety. W ten sposób można by całkowicie zaspokoić energetyczne potrzeby naszego globu, bez konieczności zużywania paliw kopalnych oraz zanieczyszczeń atmosfery powodowanych ich spalaniem – informuje Onet.

Niestety budowa takiej farmy rodzi wiele problemów, a największym z nich jest opracowanie sposobu na bezpieczne przesyłanie wytworzonej energii na powierzchnię planety. Jej ilości byłyby ogromne, więc konieczna jest niebywała precyzja.

Nad rozwiązaniem tego problemu pracują m.in. inżynierowie z japońskiej agencji kosmicznej JAXA, którym udało się właśnie osiągnąć pierwszy krok do sukcesu. W warunkach laboratoryjnych, drogą bezprzewodową przesłali 1,8 kW energii na odległość ponad 50 metrów, idealnie trafiając w niewielki odbiornik.

Inżynierowie najpierw zmienili elektryczny sygnał na mikrofale, a następnie przesłali go do odbiornika, w którym nastąpiła ponowna konwersja na elektrony. Jest to pierwszy zakończony sukcesem eksperyment przesłania elektronów na dużą odległość przy tak wysokiej precyzji.

Przeprowadzony eksperyment jest częścią programu Space Solar Power Systems, nad którym JAXA pracuje od wielu lat. Celem tego programu jest budowa orbitalnych farm solarnych, które produkowaną energię przesyłałyby na Ziemię przy pomocy mikrofal. Zaletą takiego rozwiązania byłaby nieustanna produkcja energii, na którą nie miałaby wpływu noc ani gęste chmury. Na razie jest to oczywiście bardziej sci-fi niż realny projekt, ale niewykluczone, że już za kilkanaście lat uda się go zrealizować.

http://www.youtube.com/watch?v=D56vRfv71OA

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *